Hamileyken Bunları Yiyorsanız Çocuğunuz Burnu Büyük Olabilir

Hamileyken yenilen yiyeceklerin bebeğin yüz şeklini etkilediğini biliyor muydunuz? Bilim insanları anne hamileyken yediği besinlerin yüz şeklini etkilediğini keşfetti.

Araştırmacılar, hamile farelere ve balıklara farklı diyetler vererek bu diyetlerin yavruların yüz şeklini nasıl etkilediğini incelediler. Sonuçlar, protein ağırlıklı beslenen yavruların daha geniş burun ve çenelere sahip olduğunu gösterdi.

Bu bulgular, kafatası şeklinden burundaki kıkırdak miktarına kadar insanların görünüşlerindeki ince farklılıkların anne karnındaki beslenme tarafından tetiklenen genler tarafından yaratıldığını ortaya koyuyor.

FAZLA PROTEİN BURUN UZUNLUĞUNU VE GENİŞLİĞİNİ ETKİLİYOR

Araştırmacılar, hamilelik sırasında ne kadar çok protein tüketilirse, ‘mTORC1’ olarak bilinen bu genlerin o kadar aktif hale geldiğini ve bebeğin yüzünde belirgin değişikliklere yol açabileceğini söylüyor.

Bu genler, burnun uzunluğunu ve burun deliklerinin genişliğini, yanakların şeklini ve çenenin belirginliğini değiştirerek bebeğin yüz görünümüne ince ayar yapabiliyor.

Bu çalışma, annenin beslenmesinin bebeğin yüz şeklini nasıl etkilediğine dair ilk doğrudan kanıtları sunuyor. Bulgular, hamile kadınlara optimal beslenme konusunda daha fazla bilgi ve rehberlik sağlayabilir.
Gelecekte, bu bilgiler doğum kusurlarının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x