Gezi Parkı’nın en çok konuşulan ismiydi

Halktv.com.tr/ÖZEL

15 yaşından beri İstanbul’da yaşayan Filistinli Lobna Al Lami, 31 Mayıs 2013 günü yaralandı. Gezi Parkı’na inşaat yapılmasına engel olmak isteyen kişilere yönelik polisin müdahalesi sert oldu. Anılan gün, polisin ateşlediği bir gaz fişeği genç kadının başına isabet etti. Gaz fişeğinin başına isabet ettiği Al Lami kanlar içinde yere yığıldı.

24 GÜN BOYUNCA KOMADA KALDI

Lobna Al Lami, hızla en yakındaki hastane olan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Genç kadının durumunun kritik olduğunu gören doktorlar hızla gerekli müdahaleleri yaptı. Al Lami tam 24 gün komada kaldı. Bir süre sonra taburcu olan Al Lami yürüme ve konuşma güçlüğü çekti. Genç kadın, yüzde 52 engelli hâle düştü.

İKİ KURUMA KARŞI TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Lobna Al Lami, hayatını altüst eden olay nedeni ile çalmadık kapı bırakmadı. Al Lami, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusu yanı sıra Al Lami, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’na karşı tazminat talebi ile dava açtı.

YARALANMIŞSA DA KENDİ KUSURU!

İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına savunma sunan Emniyet Genel Müdürlüğü “Orantısız müdahale yok. Gaz fişeği yüzüne isabet etmiş olsa da kendi kusuru” denildi. İçişleri Bakanlığı ise “İdarenin hizmet kusuru yok” yönünde savunma yaptı.

‘1.5 MİLYON TL MADDİ TAZMİNAT ÖDENSİN’

Mahkemenin talebi üzerine talep edilen bilirkişi raporu dosyaya girdi. Aktüerya Bilirkişisi Ayça Eyce Güneş’in imzasını taşıyan 6 Mart 2024 tarihli rapora göre, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, Lobna Al Lami’ye 1 milyon 500 bin TL maddi tazminat ödemeleri gerektiği yönünde görüş bildirdi. Raporda, manevi tazminat miktarının ise mahkemenin takdirinde olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x